Publiczne Przedszkole Nr 19 im. Misia Uszatka w Pile

Dzień Ziemi

 

Dzień Ziemi został zapoczątkowany w 1970 roku w USA dzięki inicjatywie senatora Gaylorda Nelsona.

 

Pierwsze obchody święta miały zwrócić uwagę społeczeństwa na pilną potrzebę ochrony planety. Dzięki zaangażowaniu milionów osób z całego świata, Dzień Ziemi stał się globalnym wydarzeniem.

 

22 kwietnia 2024 roku przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 19 w Pile obchodziły Światowy Dzień Ziemi jako wyraz troski o Naszą planetę i jej przyszłość. To dzień, w którym szczególnie nauczyciele przypominają dzieciom o konieczności dbania o nią. W dzisiejszych czasach, praktycznych działań w tym zakresie oraz edukacji potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek.

 

Proekologiczne postawy kształtowaliśmy wśród najmłodszych poprzez program artystyczny przygotowany przez dzieci z grupy Zające. Prezentowane wiersze, piosenki i zabawy ruchowe w przyjemny sposób pozwoliły utrwalić pożądane postawy. Każda z grup przygotowała ekologiczne hasło, które wypowiedziała i napisała kredą na chodniku przed wejściem do przedszkola. Następnie dzieci sadziły krzewy – hortensje bukietowe w ogrodzie przedszkolnym, dla upamiętnienia dnia, została postawiona tabliczka z napisem „Dzień Ziemi 2024”.

 

Jak mówi Irena Ranosz-Talarek Dzień Ziemi wpływa na zwiększenie społecznej ekoempatii. Ekoempatia odnosi się do naszej zdolności odczuwania i rozumienia środowiska naturalnego oraz wszystkich istot, które je zamieszkują. Dzięki niej nie tylko rozumiemy, jak nasze działania wpływają na planetę – dostrzegamy także jej prawdziwe piękno i różnorodność. Przekłada się to na zwiększenie motywacji do podejmowania działań na rzecz ochrony Ziemi. Szczególnie ważne jest, by ekoempatię rozwijać już od najmłodszych lat. Poprzez praktyczne działania na rzecz środowiska, dzieci uczą się doceniać i szanować przyrodę oraz rozwijać empatyczną więź z jej różnorodnością.

 

Joanna Łosoś

Skip to content